Casus Telefon Nasıl Anlaşılır

Önceleri cep telefonları dinlenebilir mi diye düşünüyorken insanlar bugün teknoloji harikası dinleme yazılımları sayesinde bunu çok kolay yapabiliyorlar. İnternetten gördükleri bir casus yazılım reklamını inceleyen insan, bu yazılımın özelliklerini ve fiyatını inceleyince bunu internet üzerinden satın alabiliyor. Artık casus telefon nasıl anlaşılır diye düşünen insanlar çok daha fazla. Fakat peşin olarak söylemek gerekiyor ki bu çok da kolay görünmüyor. Çünkü yazılımlar o kadar ustaca tasarlanıyor ki cep telefonunda bu yazılımın yüklü olduğunu anlamak çok zor. Spy telefon takip yazılımı, telefon dinleme konusunda insanlara çok önemli bir başarı sunuyor. Hem o telefondan yapılan aramaları dinleme imkanı sunan yazılım hem de ortam dinleme işlevi görerek telefonun çevresinde yapılan konuşmaların dinlenmesine de fırsat sağlıyor.

Telefon dinlemelerinin birçok alanda arttığı günümüzde bunun önüne geçmek ve dinlenmeye önlem almak isteyen insanlar için kötü bir haber vermek gerekirse henüz casus programları tespit edebilen bir yazılım geliştirilmedi. Bu konuda ileride belki beklenmedik çalışmalar yapılabilir ama henüz dinlemeyi anlamak mümkün değil gibi görünüyor. Spy telefon takip programı ile dinlenip dinlenmediğini anlamak isteyenler ya hukuki yollarla bunu sağlamak zorundalar ya da yazılımdaki açıklardan faydalanarak bunu anlayabilmektedirler. Mesela amatörce tasarlanan bir dinleme yazılımı, ekranın durduk yere açılmasına neden olabilir ki b sıradan bir durumdur ve muhtemelen telefonda bir casus yazılım olduğunu düşündürebilir. Ama tabi ki kesin bir bilgi değil. Ayrıca yazılımın bu kadar amatörce tasarlanması zaten o yazılımın hedeflenen işlevi görememesine de neden olur. Casus telefon nasıl anlaşılır diye soran insanlara bir ipucu da bataryanın olağandan çabuk tükenmesi söylenebilir. Eğer cihazınızın bataryası normalden çok daha kısa bir sürede tükeniyorsa bilin ki casus yazılımlar telefonların bataryalarını çok çabuk tüketir. Ama bataryası her eken biten kişinin de ben de mi dinleniyorum diye düşünmesi sadece bir paranoya olacaktır. Yani bu da size kesin bir bilgi sunmayacaktır. Telefondan gelen aşırı cızırtı ve hırıltı türü sesler de başarısız hazırlanan casus yazılımlarda görülen aksaklıklardan olabilir. Ama bu istenmeyen ve alışılmadık sesler operatörden ya da telefonun hoparlöründen de kaynaklanabiliyor olabilir. Kısacası casus telefon nasıl anlaşılır sorusuna verecek kesin bir cevap henüz yok.

İnsanlar arasında telefon dinlemelerinin artmasının birçok nedeni bulunabilir. Bu nedenler arasında çocukların telefonda istenmeyen insanlarla yanlış arkadaşlıklar kurmasını engellemek, eşler arasındaki güvensizlik gibi şüpheleri gidermek, işçi işveren arasında işyerindeki çalışma ortamını gizlice kontrol etmek gibi sebepler görülebilir. Sebep her ne olursa olsun Android casus yazılım indirilen bir telefon, dinlemeyi amaçlayan kişinin hedefine kolayca ulaşabilmesini sağlamaktadır. Bu konuda endişesi olan, acaba ben de dinleniyor muyum diyen insanların bu endişesi bir müddet daha devam edeceğe benziyor. Dinleme konusunda hassasiyeti olan, casus telefon nasıl anlaşılır diye düşünen insanlar için şimdilik önerilebilecek şey ya eski model telefonlar tercih etmeleri ya da dinleme konusunda daha duyarlı olan kriptolu veya şifreli telefon modellerini tercih etmeleridir ki bu model telefonlar henüz çok yaygın değil. Hele ki dinleme yazılımlarının çok usta yazılımcılar tarafından tasarlanması, o yazılımın yüklendiği telefonda bir hayalet gibi çalışmasını sağlıyor ve dinlenen kişinin bunu anlaması mümkün olmuyor. Bu noktada insanların ya daha dikkatli davranarak dinlenebileceklerini düşündükleri konuda açık vermemeleri ya da casus telefon nasıl anlaşılır diyenlerin bir müddet akıllı telefon kullanmaktan uzak durmaları gerekiyor. Tabi bu işin şakası ama dinleme yazılımları, dinlenilen kişileri aciz bırakacak kadar iyi tasarlanıyor.

 

Bir önceki yazımız olan Android Telefon Dinleme Yazılımı ile Telefon Takibi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.